Реферат на тему: “Правила волейболу, історія гри, опис”
Короткий зміст реферату
Що необхідно для гри у волейбол
Склад команди – гравці у волейболі
Найвагоміші волейбольні турніри
Список (рейтинг) команд та статистика волейбольних матчів в Україні
Замовити реферат на тему «Волейбол»
Вступ
Волейбол – популярна командна гра з м’ячем, знайома багатьом із школи. Назва походить від англійського volley – “залп” і ball – “м’яч”. Спорт поширений повсюдно, завдяки простим правилам та нескладним вимогам до екіпірування.
Майданчик для гри ділиться сіткою на два рівні квадрати. Кожна команда грає на своїй території. Мета гравців – щоб м’яч вдарився об підлогу на зоні суперника. Усі члени команди відіграють певну роль і займають одну із зон на корті. У процесі гри спортсмени змінюють позиції.
Існує кілька різновидів виду спорту:
- традиційний волейбол,
- піонербол,
- японський міні-волейбол,
- волейбол сидячи для спортсменів з обмеженими можливостями,
- пляжний волейбол та інші.
Історія гри у волейбол
1895 року американець Вільям Морган — викладач фізкультури у коледжі виділив гру з м’ячем в окрему спортивну дисципліну. Він назвав її «мінтонет» через схожість із бадмінтоном. Трохи пізніше гра отримала діючу назву.
Правила вперше були сформульовані творцем гри 1897 року. Вони включали такі положення:
- Довжина ігрового поля – 15,1 м, ширина – 7,6 м.
- Висота сітки – 1,98 м від підлоги.
- Діаметр м’яча – від 63,5 до 68,5 см, маса – 340 г.
- Партія велася до 21 очка.
З періоду виникнення волейболу його правила змінювалися кілька разів. Положення, які використовуються сьогодні, сформульовані 1925 року. По них грали на батьківщині волейболу — у США, Європі та Африці. На сході до 60-х років діяли дещо інші правила. Там використовувалося ігрове поле 11*22 м, а знаходитись на ньому могли 9 або 12 гравців одночасно. Позиції спортсменів у команді зберігалися постійними до закінчення зустрічі.
Волейбол в Україні
Вже майже 90 років волейбол – одна із найпопулярніших спортивних ігор в Україні. Його історія дуже тісно пов’язана з СРСР, оскільки найперші правила цієї гри були прийняті в СРСР у 1926 році. Це почало еру не лише радянського, а й українського волейболу.
Перше (зрозуміло, офіційне) всесоюзне змагання з волейболу було проведено далекого 1933 серед команд міст країни. З 1938 року першість країни стала розігруватися для клубних команд щороку. Найбільш високих успіхів у цих змаганнях, як правило, досягали жіночі команди «Спартак», «Динамо», а також ЦСКА.
Серед чоловічих – “Спартак” (Москва і Ленінград), “Динамо” (Москва), “Калев” (Таллін) і “Буревісник” (Алма-Ата).
Волейболісти СРСР – багаторазові та беззастережні переможці найбільших міжнародних змагань. Багато команд з волейболу СРСР вигравали першість Європи неодноразово, з 1949 по 1970 рік. Радянські волейболістки – беззастережні переможниці Олімпійських ігор 1968 року. Чоловіча ж збірна з волейболу СРСР – неодноразовий чемпіон Європи – у 1950, 1951 та 1967 роках, а світу – у 1949, 1952, 1960, 1962. Волейболісти СРСР не раз і не два вигравали змагання Кубку Європи для чемпіонів. У 1970 у СРСР волейболом регулярно займалися 6 мільйонів чоловік, налічувалося близько 1 тисячі майстрів спорту, 64 заслужених майстрів спорту, 26 заслужених тренерів Радянського Союзу з волейболу.
Величезний внесок у розвиток українського волейболу зробив професор В. Блях. Якось у Москві він був присутній на змаганнях і не на жарт зацікавився цим на той час непопулярним видом спорту. Він поставив собі за мету зробити щось подібне у себе на батьківщині, в Харкові, і треба віддати йому належне, йому це вдалося. Буквально за кілька місяців у місті було зведено перші волейбольні майданчики, розпочалися масові змагання. Це був величезний крок у розвиток українського волейболу.
У 1927 року в Харкові розіграно першість України. У змаганнях взяли участь колективи із 11 міст. Перемогу святкували дніпропетровці. Цей турнір, говорячи сучасною термінологією, став доброю перевіркою сил перед стартом Всесоюзної спартакіади, що відбулася у серпні 1928 року.
З того часу Україна брала участь у більшості масових змагань. На сьогодні Україна має 14 олімпійських чемпіонів, 11 чемпіонів світу, 27 переможців європейських форумів. Але це лише початок. Найкраще для українського спорту попереду!
Що необхідно для гри у волейбол
Для спортивної гри у волейбол потрібний м’яч, сітка, форма гравця, кросівки, наколінники.
- М’яч. Гра ведеться м’ячем сферичної форми За стандартом діаметр м’яча становить 65-67 см, вага – 260-280 г. Він може бути виготовлений з натуральної чи штучної шкіри.
- Сітка. Для поділу поля використовуються сітки з поліпропілену та інших синтетичних матеріалів. Чим товщі нитки, тим міцнішою і якіснішою вважається мережа. Вона має витримувати сильні удари м’ячем.
- Форма спортсмена. І чоловіки, і жінки одягають для гри футболку чи майку, шорти чи спортивні труси. Одяг повинен бути виготовлений із міцного дихаючого матеріалу. Крій – вільний, не стискує рухів.
- Наколінники. Захист колін використовують спортсмени будь-якого рівня підготовки. Наколінники захищають гравця від травмування суглобів під час падіння. Екіпірування для зального волейболу та для гри на вуличних майданчиках відрізняється.
- Кросівки. Для гри підходить взуття з еластичною підошвою, що амортизує. Найкраще вибирати шкіряні кросівки з м’якою вставкою в районі гомілкостопа. Взуття має добре сидіти на нозі. Підошва має малюнок у формі зигзагів або смуг, щоб взуття не ковзало на підлоговому покритті.
Під час гри можна травмувати пальці рук. Це може бути перелом, вивих чи розтягнення зв’язок внаслідок сильного удару по м’ячу. Щоб запобігти травмі, багато спортсменів тейпують пальці перед грою — обмотують їх тканинним пластиром. Для цього підійде звичайний лейкопластир, який можна купити в будь-якій аптеці.
Склад команди – гравці у волейболі
Кожен гравець у команді має певну амплуа. Для волейболістів передбачені такі ролі:
- Сполучний. Віддає пас нападнику, за потреби — ставить блок, в атаці не бере участі. Зайняті позиції на ігровому полі – 2 і 3.
- Діагональний гравець. Виконує блокування та атаку з четвертої зони. Може зайняти першу позицію, щоб приєднатися до атаки.
- Ліберо. Грає у 1, 5 та 6 зоні. Його завдання – передати м’яч сполучному. У складних ситуаціях ліберо може пасувати замість сполучного.
- Догравач. Універсальний спортсмен. Бере участь у атаці, прийомі, блоці. Може займати позиції 1, 4, 5. Іноді допомагає ліберо робити точні передачі. У команді бувають два догравачі.
- Центральний блокуючий. Гравець виконує силову подачу, блок, атаку. У прийомі м’яча не бере участі. Іноді після подачі може змінюватись місцями з ліберо.
При виборі амплуа для гравця тренер найчастіше орієнтується його фізичні дані. Спортсмен повинен точно знати свою роль і слідувати їй у процесі гри. Від злагодженої роботи волейболістів залежить успіх команди.
Розмітка ігрового поля
Гра ведеться на майданчику розміром 9*18 м. Ігрове поле ділиться сіткою на два квадрати 9*9 м. Розмір поля однаковий для жіночих та чоловічих ігор. Висота сітки залежить від того, хто грає. Для чоловіків вона становить 2,43 м від статі, для жінок – 2,24 м.
Поле для гри має рівну світлу та одноманітну поверхню. Розмітка майданчика включає такі лінії:
- Бічні.
- Лицьові.
- Середня.
- Лінії атаки.
Зони у волейболі виділяються умовно. Майданчик ділиться на шість ділянок, на яких перебувають спортсмени. Гравці переміщуються з однієї позиції на іншу за годинниковою стрілкою.
Правила гри у волейбол
Правила волейболу нескладні. Багато гравців знайомляться із цим видом спорту ще у школі, тому основні положення відомі не лише професіоналам. Під час гри спортсмени повинні чітко дотримуватись встановлених положень.
Правила волейболу коротко:
- Гра складається із окремих партій. Їхня кількість — від трьох до п’яти в одному матчі.
- Час партії не обмежений. Вона завершується коли одна команда набирає 25 очок. Максимальний рахунок у п’ятій партії – 15 очок.
- Очко зараховується, якщо м’яч ударяється об підлогу на боці супротивника.
- Якою виграла в матчі вважається команда, яка отримала перевагу в трьох партіях.
- Розрив у рахунку для перемоги у партії має бути не менше двох очок. За рахунок 24:25 гра не завершується, доки перевага не буде збільшена.
- Загалом у команді 14 гравців, на полі знаходяться шестеро.
- У процесі гри спортсмени змінюють позиції. Порядок переміщення гравців визначається тренером при початковому розміщенні.
Партія у волейболі починається з подачі м’яча. Жереб визначає, яка команда отримає право першої подачі. При переході подачі від однієї команди до іншої спортсмени переміщаються на наступну позицію за годинниковою стрілкою. М’яч подають із задньої лінії. Найчастіше подачу приймають гравці першої лінії, за необхідності це може зробити будь-який член команди.
З першої лінії атакують над сіткою, з далеких позицій від триметрової смуги. Для передачі м’яча на територію суперників гравці можу пасувати один одному, всього можна виконати не більше трьох дотиків. Забороняється ловити м’яч, кидати чи утримувати його в руках. М’яч може контактувати з кожною частиною тіла спортсмена. Якщо два члени команди торкнулися м’яча в один момент, то це вважається як один дотик.
Зазначені правила діють професійного волейболу. Іноді у школах правила спрощують з урахуванням віку гравців та відведеного на матч часу. Діти зазвичай грають три партії до 25 очок.
Найвагоміші волейбольні турніри
Оскільки волейбол включений до програми Олімпіади, найпрестижнішою для спортсменів є участь в Олімпійських іграх. Склад національних олімпійських збірних визначається за підсумками Кубка світу, що проводиться протягом року до кожної Олімпіади. Переможці першості гарантовано одержують право на участь в Олімпійських іграх.
Інші регулярні волейбольні турніри:
- Чемпіонат світу. Проводиться один раз на чотири роки. До складу національної збірної входять переможці Всесвітнього кубка чемпіонів, що проводиться у рік, що передує світовій першості.
- Чемпіонат Європи. Проводиться кожні два роки для чоловічих та жіночих збірних із 56 країн, включених до конфедерації.
- Євроліга. Проходить щорічно з 2004 року для чоловічих команд та з 2009 – для жіночих.
З 1992 по 2017 роки щорічно проводилися комерційні змагання для чоловіків – Світова ліга та для жінок – Гран-прі. У 2018 році вони були замінені Волейбольною лігою націй. Першість проводиться щороку. У ньому беруть участь чоловіки та жінки.
Список (рейтинг) команд та статистика волейбольних матчів в Україні
Команда | Кількість матчів | Останній матч | Перемоги, % | Нічиї, % | Поразки, % | Окуляри, % | Рейтинг | ||
1 | Барком Львів | 293 | 19.02.2022 | 73.0 | 0.0 | 27.0 | 73.0 | 82.5 | |
2 | Епіцентр-Подоляни Містечко | 52 | 19.02.2022 | 84.6 | 0.0 | 15.4 | 84.6 | 57.9 | |
3 | ВК Вінниця | 262 | 06.03.2021 | 54.2 | 0.0 | 45.8 | 54.2 | 50.0 | |
4 | Серце Поділля | 127 | 21.03.2021 | 64.6 | 0.0 | 35.4 | 64.6 | 48.5 | |
5 | Юрадемія Харків | 266 | 19.02.2022 | 48.1 | 0.0 | 51.9 | 48.1 | 48.1 | |
6 | Житичі Житомир | 79 | 19.02.2022 | 59.5 | 0.0 | 40.5 | 59.5 | 44.9 | |
7 | Локомотив Харків | 286 | 21.03.2021 | 63.6 | 0.0 | 36.4 | 63.6 | 37.4 | |
8 | ВК Дніпро | 163 | 19.02.2022 | 33.7 | 0.0 | 66.3 | 33.7 | 29.4 | |
9 | ВК Решетилівка | 28 | 19.02.2022 | 46.4 | 0.0 | 53.6 | 46.4 | 24.2 | |
10 | Буревісник-ШВСМ Чернігів | 274 | 19.02.2022 | 32.1 | 0.0 | 67.9 | 32.1 | 22.1 | |
11 | Новатор Хмельницький | 143 | 14.03.2020 | 37.1 | 0.0 | 62.9 | 37.1 | 20.9 | |
12 | Хімпром Суми | 148 | 04.05.2019 | 46.6 | 0.0 | 53.4 | 46.6 | 19.8 | |
13 | ТСК МХП-Вінниця | 52 | 19.02.2022 | 25.0 | 0.0 | 75.0 | 25.0 | 17.3 | |
14 | Покуття Прибульов | 20 | 03.03.2021 | 35.0 | 0.0 | 65.0 | 35.0 | 13.4 | |
15 | Фаворит Лубни | 170 | 05.04.2019 | 22.9 | 0.0 | 77.1 | 22.9 | 9.4 | |
16 | Кримсода Красноперекопськ | 37 | 19.04.2014 | 59.5 | 0.0 | 40.5 | 59.5 | 9.3 | |
17 | Локо-Експрес Харків | 28 | 21.03.2014 | 25.0 | 0.0 | 75.0 | 25.0 | 3.3 |
Таблиця рейтингів показує відносну силу команд обраної країни або регіону на поточний момент (сезон). Рейтинг команди обчислюється за результатами всіх (з бази даних сайту) матчів команди у різних турнірах і залежить від відсотка набраних очок та кількості зіграних матчів, також враховується відносна сила турнірів та дата матчу.
Замовити реферат на тему «Волейбол»
Сподіваємося, що реферат про теніс допоміг Вам підготуватися до заліку. Якщо вам необхідно підготувати якісний унікальний реферат на тему «тенісу в Україні», який пройде перевірку на плагіат, рекомендуємо замовити реферат з фізкультури у наших фахівців.