Презентація до дипломної роботи

Презентація до дипломної роботи

Презентація до дипломної роботи

Запитання 1. Що їм усім треба від цієї презентації? Чи що має бути у презентації до дипломної роботи?

Запитання 2. Які програми використовуються для створення презентацій? Або як зробити презентацію до диплома у PowerPoint?

Запитання 3. Які вимоги до структури презентації?

Запитання 4. З чого розпочати презентацію і як закінчити? Чи що має бути на титульному та заключному слайдах?

Запитання 5. Як же з дипломної роботи отримати лише необхідну для презентації інформацію?

Запитання 6. Як правильніше оформляти презентацію до дипломного проекту: красиво чи відповідно до вимог/норм/ГОСТів?

Частина 1. Підготовка презентації до дипломної роботи

Вказівники

Титульна сторінка

Розділові слайди

Частина 2. Основні слайди

1)         Заголовки та текст

2)         Іконки

3)         Фотографії

4)         Шаблон

5)         Таблиці

6)         Графіки та діаграми

7)         Анімація

Частина 3. Захист

Підготовка роздавального матеріалу для слухачів приймальної комісії:

Виступ

Висновки

Питання 6. Як правильно оформити презентацію до диплому

Презентація до дипломної роботи

Презентація для дипломної роботи як обкладинка для книги: якщо сподобалася, то книгу купили, а якщо ні… Не будемо поганого! Як правильно створити дипломну презентацію, щоб її, звичайно, не купили, а оцінили на всі сто або, щонайменше, на 5?

Останнім часом презентація до диплому – обов’язковий аспект при захисті роботи. Презентація до захисту диплома має супроводжувати мову студента та висвітлювати всі сторони виконаної роботи. Щоб презентація до диплому була правильною, її потрібно оформляти відповідно до певних правил.

Чомусь досить часто для багатьох студентів грамотно зробити презентацію стає справжньою проблемою. Начебто і диплом сам написав, і всі розрахунки подав, і нормоконтроль пройшов, хай і не з першого разу, а відібрати необхідну для слайдів інформацію та презентувати її у виграшному для захисту вигляді – мільйон запитань.

Отже, відповідаємо на найшабельніші питання щодо правильного оформлення дипломної презентації.

Запитання 1. Що їм усім треба від цієї презентації? Чи що має бути у презентації до дипломної роботи?

Мета презентації – візуально (за допомогою проектора та програми PowerPoint) подати присутнім головні пункти дослідження, його результати у вигляді тезового та різного образотворчо-графічного матеріалу.

Так як презентація робиться на основі захисної мови до диплома, то зазвичай за допомогою слайдів відображають тему, її актуальність, ціль і завдання, коротко структуру роботи, основний зміст та висновки з кожного розділу, теоретичні та практичні результати всього дослідження, його перспективи.

Запитання 2. Які програми використовуються для створення презентацій? Або як зробити презентацію до диплома у PowerPoint?

Найпопулярнішою та найдоступнішою програмою для складання презентацій є MS Power Point, що включає всі необхідні для цієї мети функції. Щоб зробити презентацію до диплому в PowerPoint, дотримуйтесь простих правил:

  • якщо вас влаштовують макети та шаблони презентацій, пропонованих PowerPoint, то виберіть той, який найпростіший (заголовок, основний текст) та контрастний по фону;
  • краще простіше, тому не захоплюйтесь спецефектами (досить перегортати слайди в один клік);
  • звукові ефекти – лише якщо доречні;
  • бездротова миша розширить ваші можливості для самостійного перегортання слайдів на захист диплома;
  • форс-мажорні обставини ніхто не виключав: зробіть додаткову копію презентації та роздрукуйте кожен слайд;
  • перевірте готову презентацію у режимі «Показ слайдів»;
  • умовою успіху стане та перевірка вашої презентації на тій техніці, яка встановлена ​​в аудиторії;
  • ретельно перегляньте презентацію та виправте орфографічні та пунктуаційні помилки.

Запитання 3. Які вимоги до структури презентації?

План презентації, звичайно, потрібно продумувати заздалегідь і обговорювати з вашим керівником.

ЗРАЗОК СТРУКТУРИ ПРЕЗЕНТАЦІЇ ДИПЛОМУ
  • Титульник (1 слайд),
  • Актуальність (1 слайд),
  • Об’єкт та предмет дослідження (1 слайд),
  • Мета, завдання (можна на одному слайді або розбити на 2),
  • Проблема, гіпотеза, методологія, структура диплома (часто, але не завжди у структурі презентації),
  • Основний зміст теоретичної частини дослідження, включаючи висновки на чолі (1 – 2 слайди),
  • Основний зміст практичної частини, включаючи висновки на чолі (1 – 3 слайди),
  • Основний зміст аналітичного розділу, включаючи висновки (1 – 2 слайди),
  • Результати та висновок (1 – 2 слайди),
  • Перспективи (1 слайд).

Разом – 11–13 слайдів. Головне – хід дипломного дослідження має бути представлений логічно, але коротко, ясно, чітко, доступно, зрозуміло всім. Не забуваймо, що в ідеалі захист диплома має вкластися у 7 – 10 хвилин.

Запитання 4. З чого розпочати презентацію і як закінчити? Чи що має бути на титульному та заключному слайдах?

Якщо спеціальних вимог до титульного слайду у вашому ВНЗ немає, стандартно вказують такі дані:

  1. Повне найменування ВНЗ.
  2. Тема дипломної роботи.
  3. ПІБ студента.
  4. Найменування спеціальності/факультету/кафедри (уточніть у викладача).
  5. ПІБ наукового керівника.
  6. Місто.
  7. Рік.

Є таке негласне правило: на заключному слайді писати «Дякую за увагу!». Це можливо, але краще вказати контакти для зворотного зв’язку.

Запитання 5. Як же з дипломної роботи отримати лише необхідну для презентації інформацію?

Найскладніше – дотримуватися правила «стислість – сестра таланту». Вибирати головне, а не копіювати сторінки диплома у презентацію допоможуть такі поради:

  • мінімум тексту, натомість – основні поняття, тезові висловлювання, аспектні формулювання, факти, цитати, аргументи, проміжні висновки;
  • лаконізм (фрази максимум 7–8 слів);
  • пріоритет у графіків, схем, таблиць, діаграм та інших ілюстрацій різноманітних;
  • Використовуйте маркований список.

Запитання 6. Як правильніше оформляти презентацію до дипломного проекту: красиво чи відповідно до вимог/норм/ГОСТів?

Звичайно, ГОСТів для оформлення презентацій немає, але є загальноприйняті норми. Швидше за все, у навчальному закладі розроблено методичні рекомендації щодо оформлення презентацій, де можна не лише дивитися вимоги до структури/змісту слайдів та приклади/зразки конкретних слайдів, а й навіть завантажити декілька шаблонів дипломної презентації у powerpoint.

Зазвичай для презентації беруть шрифт 28 та більше, для заголовків – 36 і більше. Майже у всіх шаблонах презентацій для дипломів у Powerpoint використовують світлий фон та темний шрифт без тіні (фон та шрифт не повинні зливатися, краще контрастний).

Частина 1. Підготовка презентації до дипломної роботи

На цьому етапі ви створюєте скелет вашої майбутньої презентації. З одного боку, вам доведеться дотриматися офіційних вимог вузу, а з іншого — сформувати історію, що запам’ятовується, і посилити її хорошою візуалізацією.

Перше, з чого варто розпочати – зміст. Стандартно презентація для дипломної роботи складається із чотирьох частин:

  • Вступ (Ви розповідаєте про актуальність дипломної роботи, об’єкт і предмет дослідження, проблематику та цілі, які поставили перед собою.)
  • Теоретична частина (У цьому розділі найчастіше наводяться наукові теорії, моделі, поняття та терміни, якими ви керувалися під час написання дипломної роботи.)
  • Практична частина (У практичній частині ви представляєте результати, отримані в ході досліджень або роботи, які послужили доповненням до теоретичної частини. Ви розповідаєте про методи, що використовуються, і наводьте власні висновки.)
  • Висновок (У цьому розділі ви підсумовуєте ключові висновки, отримані під час роботи над дипломом, даєте власні висновки та розповідаємо про можливості практичного застосування та розвитку цієї наукової праці.)

Часто зміст презентації може містити більше чотирьох розділів. Наприклад, у теоретичній частині ви використовуєте дві економічні моделі, а на практиці порівнюєте дві компанії. У разі зміст варто зробити ширше, виділивши головні точки у своєму оповіданні, і розпочати створення покажчиків.

Вказівники

Покажчики дозволять слухачеві орієнтуватися в ході розповіді, розуміти, на якій стадії презентації зараз спікер, і знати, які теми залишилися ще не розкриті. Для студента покажчики є підказкою під час виступу, знижуючи ймовірність щось забути після безсонної ночі чи стресової ситуації.

Титульна сторінка

Титульний лист презентації стане найважливішим у вашій дипломній роботі. Всі ми знаємо, що там необхідно вказати ПІБ студента та керівника, назву ВНЗ, тему роботи, назву спеціальності, рік та місто. Але найважливіше — титульний аркуш повинен відображати суть роботи і служити «трейлером до фільму».

Як цього досягти? Використовуйте максимально якісні та релевантні зображення. В ідеалі – одне, яке точно передає суть вашої дипломної роботи. Або змонтуйте міні-відео і поставте його на титульний аркуш.

Розділові слайди

Розділювачі – важливий елемент будь-якої презентації. Вони позначають початок нової частини виступу і візуально, як титульний лист, передають ключову ідею вашої розповіді.

Розділові слайди у презентації дипломної роботи повинні відповідати вашим покажчикам, інакше аудиторія може заплутатися в логіці оповіді, і історія вийде зім’ятою.

Для слухача це спосіб зрозуміти, що одна секція закінчується і починається наступна, для спікера — час зробити висновки по минулій частині і перейти до нової.

Після того, як ви сформували скелет презентації, зробили покажчики, знайшли ідеальні зображення для титульних та розділових листів, настав час для оформлення основних слайдів дипломної роботи.

Частина 2. Основні слайди

Основна частина інформації у дипломній роботі передається за допомогою тексту. Успіх презентації багато в чому залежить від уміння правильно його оформити. То що ж треба робити?

1)               Заголовки та текст

По-перше, попрацювати над заголовками. Вони мають нести у собі основний сенс слайду. Замість називних заголовків (наприклад, “Порівняння компаній”), краще використовувати дієві: “Компанія Apple лідирує за прибутком серед найбільших виробників смартфонів”.

2)               Іконки

По-друге, використовуйте іконки для візуалізації змісту текстових блоків. Докладніше про те, як підбирати іконки та де їх скачати,читайте тут.

3)               Фотографії

По-третє, іноді вам доведеться використовувати текст із фотографіями або фігурами. Наприклад, оформити цитату відомого вченого чи показати схему фінансування компанії. Намагайтеся використовувати якісні (високої роздільної здатності) зображення та вказувати їх джерело.

При роботі з текстом на слайдах презентації дипломної роботи варто дотримуватися таких правил:

  • Використовувати великий кегль (розмір) шрифту – від 20 пунктів. Інформація має бути добре видно аудиторії та легко читатися.
  • Використовуйте єдині шрифтові пари. Не слід намагатися здивувати комісію своїм креативом на кожному слайді. Візьміть максимум два типи шрифту: один для титульного аркуша та роздільників, інший для основного змісту.
  • Намагайтеся поміщати на слайди тільки ключову інформацію, ваші заголовки повинні бути не довшими за два рядки.

4)               Шаблон

Постарайтеся створити кілька шаблонних слайдів та використати їх у всій презентації дипломної роботи. Це значно заощадить час на дизайн і спростить сприйняття для аудиторії на захисті.

Практична частина дипломної роботи майже завжди включає множину даних. Вміння їх правильно візуалізувати – один із ключових кроків до успішного захисту диплома.

5)               Таблиці

Для самої базової візуалізації даних найчастіше використовують таблиці. Вони дозволяють порівнювати велику кількість інформації за різними параметрами. Але часто таблицями зловживають, намагаючись розмістити історію на одному слайді.

Найкраще застосування таблиць – порівняння кількох продуктів/компаній/послуг за різними параметрами. Для решти варто використовувати графіки та діаграми.

6)               Графіки та діаграми

Під час підготовки презентації дипломної роботи важливо не переборщити з графіками. Намагайтеся обмежитися лише двома на слайді. Зосередьтеся на найважливішій інформації, яка підтримає вашу розповідь. І обов’язково пишіть висновки щодо кожного графіка, щоб не змушувати аудиторію робити їх самостійно.

7)               Анімація

Найчастіше анімація у презентації використовується, щоб «оживити» слайди та послідовно розповісти про те, що аудиторії складно сприйняти «відразу».

При захисті дипломної роботи радимо не зловживати анімацією та переходами. Їх варто використовувати лише при поясненні складних схем або для створення напруги в оповіданні, а саме: коли не можна розкрити всі факти відразу чи необхідна певна черговість у показі даних.

Коли презентація дипломної роботи готова, саме час зайнятися репетицією виступу.

Частина 3. Захист

Підготовка роздавального матеріалу для слухачів приймальної комісії:

Перед майбутнім виступом варто звернути увагу на підготовку роздавального матеріалу для аудиторії. Якісно роздрукована презентація дозволить вам виділитися серед інших, що захищаються, і вразити приймальну комісію.

Немає якихось суворих правил підготовки роздавального матеріалу. Дійте відповідно до свого оповідання. Можна просто створити буклет із слайдів, щоб комісія могла докладніше їх вивчити та використовувати на сесії питань та відповідей. Або роздрукувати окремі схеми, графіки або таблиці, які розкривають вашу розповідь і роблять її більш переконливою.

Виступ
  1. Не варто читати слайди, розповідайте ключову суть дипломної роботи.
  2. Приділіть увагу таймінгу, стежте за часом, оскільки швидше за все ваша презентація обмежена 10-15 хвилинами.
  • Репетируйте, репетируйте та ще раз репетируйте. Розкажіть вашу презентацію дипломної роботи друзям, колегам, батькам. Використовуйте зворотний зв’язок, щоб покращити свою розповідь. Ключовий фактор успіху — презентація має бути зрозумілою всім, кому ви її показали.
  1. Підготуйте список потенційних питань, які можуть задати на захисті. На кожен з них у вас мають бути готові не тільки впевнені відповіді, підкріплені вагомими доказами, але й сильні докази як додаток до презентації.
Висновки
  1. Сформувати із дипломної роботи структуру майбутньої презентації, написати заголовки та визначити ключові слайди.
  2. Проробити основний зміст за допомогою шаблонних заготовок.
  • Приділити достатньо уваги дизайну презентації: підібрати зображення, іконки, помістити правильні таблиці та графіки. При необхідності – анімувати деякі елементи на слайдах.
  1. Відтрепетувати кілька разів вашу презентацію диплома, внести ключові виправлення та підготувати роздатковий матеріал для комісії.
  2. Добре виспатися і не переживати на самому виступі.

Питання 6. Як правильно оформити презентацію до диплому

Існують загальноприйняті правила оформлення презентації до диплому:

Не робіть у презентації більше 15 слайдів, тому що менша кількість не охоплює обсяг потрібної інформації, а більша – не несе головного сенсу, перетворюючись на формальну дію.

Перший слайд має бути таким самим, як останній. На ньому зазначені: назва навчального закладу, тема дипломної роботи, прізвище, ім’я та по батькові студента та керівника, назва спеціальності, на якій навчається студент, рік та місто написання дипломної роботи. Це свого роду титульний лист презентації.

Перший слайд служить для ознайомлення комісії з темою дипломної роботи, а останній – дає можливість звернутися до студента шанобливо, тобто на ім’я та по батькові. Тому і розпочинати, і закінчувати презентацію потрібно однаково.

Далі розташовуються слайди, які стосуються безпосередньо змісту дипломної роботи, про них ми поговоримо пізніше.

Фон має бути світлим, непомітним. На ньому має бути видно темний шрифт. Розмір шрифту – щонайменше 28. Заголовки потрібно виділити, шрифт заголовків – щонайменше 36.

Щоб ви читали промову одночасно зі слайдами, попросіть партнера перегортати слайди, коли настане час.

Обов’язково перевірте ще раз текст презентації на відсутність помилок. Це дуже важливо, оскільки на світлому фоні великий шрифт впадає у вічі, і помилки будь-якого роду не залишаться непоміченими.

Пам’ятайте, що текст презентації повинен відповідати вашій мові.

Приступаємо до оформлення презентації до диплому

Основна частина презентації до диплому складається з кількох слайдів. Не забувайте, що дуже багато тексту на одному слайді важко сприймається мозком, тому розподіляйте інформацію рівномірно, послідовно, грамотно, дотримуючись структури дипломної роботи.

Для початку вкажіть актуальність дипломної роботи. Актуальність – це значущість вашого дослідження у сучасній науці. Цей пункт можна взяти з вступу до дипломної роботи і лаконічно помістити його на слайд.

На наступному слайді вкажіть об’єкт та предмет дослідження. Напишіть, чим один відрізняється від другого. Як правило, предмет – це конкретний аспект проблеми, а об’єкт – певна частина наукових знань, що піддається дослідженню.

Далі напишіть проблематику вашого дослідження. Опишіть стисло, які проблеми вирішує ваша робота.

Обов’язково вкажіть мету дипломної роботи. Ціль – це кінцевий результат дослідження.

Розпишіть завдання дипломної роботи. Кожне завдання має не просто вказуватись у презентації, а й озвучуватись у вашому тексті захисту.

Іноді на окремому слайді зазначають структуру дипломної роботи. Насправді це не несе особливої ​​важливості. Ви можете додати цей слайд, якщо ви вважаєте, що для вашої теми це важливо.

Вкажіть основні поняття, які ви використовували для дослідження теми. Можна також написати цитати, що використовуються в теоретичній частині дипломної роботи, із зазначенням автора цих цитат.

Далі на окремих слайдах зобразіть таблиці, графіки та інші статистичні дані, які ви використовували під час дослідження. Підкріплюйте кожен слайд своєю мовою і не забувайте над кожним графіком вказувати заголовок.

Пам’ятайте, що тривалість вашого оповідання – 5-7 хв. Кожен слайд рекомендується робити не більше 10 рядків горизонтального тексту. Вертикальне написання неприпустимо – це ускладнює сприйняття матеріалу.

Кожна основна частина має описувати як теорію, а й виконання практичних завдань. Опишіть основні методи, якими ви користувалися під час вирішення, зробіть власні висновки, дайте рекомендації.

Рекомендується в презентації до дипломної роботи вказати етапи дослідження по порядку. Звичайно, ця інформація має бути правдивою та висвітлюватись у висновку до дипломної роботи.

Слідкуйте, щоб показ кожного слайда тривав приблизно однаковий час, рівномірно розподіляйте смислове навантаження.

Поширені помилки під час створення презентації до дипломної роботи

Щоб ви могли уникнути помилок у створенні презентації, розглянемо найпоширеніші серед студентів.

Надто довгі заголовки. Поставте собі запитання: «Про що я зараз розповідатиму?» Не викладаючи всієї суті, напишіть короткий значеннєвий заголовок, який не висвітлює всю тему, а лише говорить про те, що зараз буде показано.

Безглузде тло зображення. Якщо ви розповідаєте про економіку країни, не варто на тлі ставити гарну природу чи архітектурні будови. Краще залиште білим фон, ніж використовуйте непотрібні малюнки.

Багато води в тексті. Скоротіть кожне формулювання, викинувши непотрібні слова чи слова, які не мають сенсу. Краще доповніть слайд своєю промовою, щоб висвітлити питання докладніше.

Надмірне вживання декорацій. Блискучі яскраві рамки ні до чого у презентації до дипломної роботи. Зробіть акцент на зміст, а не на зовнішній вигляд.

Підсумовуючи, варто сказати, що формула відмінної презентації, яка у поєднанні з грамотною мовою дасть відмінну оцінку, полягає в гранично простих слайдах з мінімумом корисної інформації. Залишайте у презентації тільки основну думку, інше доповніть грамотною мовою.

Презентація – це свого роду шпаргалка, яка дозволена комісією, не забувайте про це. Якщо з голови вилетіла написана промова, просто читайте текст із презентації. Напевно, спираючись на нього, ви згадаєте хоча б частину матеріалу, який ви вчили.

 

 

Для корректного отображения форм заказа, пожалуйста, отключите AdBlock или зайдите на сайт с браузера, на котором не установлены блокировщики рекламы.
error: Content is protected !!