Правила гри у великий теніс – всі правила, як правильно подавати м’яч, як ведеться рахунок

Правила гри у великий теніс коротко допоможуть новачкам розібратися із цим видом спорту, освоїти складну систему підрахунку очок, з розумінням суті стежити за захоплюючими протистояннями тенісистів. Реферат допоможе дізнатися про основні помилки гравців, основну термінологію, що використовується у професійному спорті гравцями, шанувальниками та коментаторами.

Короткий зміст реферату:

Мета гри великого тенісу

Теніс ділиться на:

  • одиночний, беруть участь два гравці, що змагаються один з одним, розташовуються по різні боки сітки, що поділяє ігрове поле на половини;
  • парний – 4 спортсмени на корті по два в кожній команді на різних сторонах.

Кому випало право першої подачі вводить м’яч у гру – друга команда або гравець повинні відобразити його ракеткою. Важливо потрапляти до меж поля, інакше подача не зарахується.

Завдання спортсменів встигнути відбити атаку, поки м’яч двічі не торкнувся корту. Зробити це можна до торкання — на льоту. Очко зараховується, коли кожен із тенісистів не встигає відбити м’яч.

фото торкання на льоту

відбивання м’яча фото

Як виграти, як ведеться рахунок?

Система підрахунку очок бере початок у Великій Британії, на батьківщині цього виду спорту. Унікальний підрахунок відрізняється від відомих видів спортивних протистоянь. Матч поділяється на кілька ігрових відрізків:

  1. Сети. Правила великого тенісу визначають, що для перемоги гравцеві доведеться виграти 2 сета з 3, або 3 з 5 (чоловічий розряд Кубка Великого шолома).
  2. Гейми. Кожен сет складається з геймів. Гравцю необхідно виграти 6 із різницею у 2 (6:4, 4:6). Якщо рахунок дорівнює 6:6 або не виконується вимога різниці грають Тай-брейк.
  3. Набір окулярів у геймах. Рахунок обчислюється як 0-15-30-40-гейм (перемога, рахунок сета стає 1:0 або 0:1). Також грає кожен наступний гейм. Остання взята подача після 40 очок – гравцеві зараховується перемога у геймі. У додатковій партії, що називається «Тай-брейк», окуляри зараховуються інакше. Рахунок ведеться як 1-2-3 …, до 7, з різницею в 2. Щоб виграти рахунок має бути: 5:7, 6:8 і т.д. Коли умова різниці не виконується – грати продовжують, доки не буде виконана умова.
Початок гри, першого гейму – подача

Початок гри, першого гейму – подача

Початок гри, першого гейму – подача. Здійснюється по черзі, якщо м’яч вилітає за межі корту — можна переграти лише один раз. Друга помилка – очко зараховується супернику. Наприкінці гейму подача переходить другому спортсмену (команді у парному).

Перший раз гравець подає праворуч від центральної лінії, наступну — з лівої

Фото виконання подачі

Щоб виконати подачу, гравець розташовується за дальньою лінією. По центру (визначається поздовжньою центральною смугою, що поділяє корт навпіл уздовж). Перший раз гравець подає праворуч від центральної лінії, наступну — з лівої. При подальшому розташування тенісиста на корті змінюється, він переходить на інший бік. М’яч повинен прямувати діагоналі.

Важливі особливості гри та рахунки очок

Hawk-Eye - відстеження влучення м'яча у майданчик

  1. Коли призначається тай-брейк, правила гри в теніс описують ситуацію: перший подає стає приймаючим у наступному сеті, подача переходить до суперника.
  2. Після завершення сета гравці можуть відпочити. На міжнародних професійних турнірах – 2 хвилини. На аматорських – згідно з попередньою домовленістю.
  3. Поза професійною лігою допускається проведення міні-матчів, в один сет з 8-12 геймами.
  4. Hawk-Eye – відстеження влучення м’яча у майданчик. Якщо гравець не погоджується з рішенням суддів про помилку, він може запросити челендж. Якщо суддя не мав рації — рішення приймається на користь спортсмена. Правий – тенісист втрачає одну з можливостей попросити Hawk-Eye. Їхня кількість у професійних турнірах строго обмежена.

Правила виконання подач

Тенісист підкидає м’яч однією рукою, потім подає ракеткою діагонально на бік супротивника. Підкидати м’ячик ракеткою можна, якщо у гравця одна рука.

Тенісист підкидає м'яч однією рукою, потім подає ракеткою діагонально на бік супротивника.

При подачі забороняється робити кроки, міняти місце розташування, перебігати на інше місце, відривати одразу дві ноги від поверхні корту. Не можна наступати будь-яку з ліній, зокрема невидиме продовження, заносити з них ногу. Якщо це сталося, буде зарахована помилка. Досконала вперше за подачу – можна переграти, друга – очко зараховується супернику.

Як правильно треба подавати

Анулюється подача у випадках:

  • якщо м’яч подається некоректно: підкидається ракеткою, гравець займає неправильну позицію, двічі стосується кидка;
  • якщо спортсменом кидається інвентар;
  • під час промаху;
  • якщо м’яч до торкання землі вдариться об стійку сітки;
  • у командному – м’яч до перельоту на інший бік торкається ракетки або согравця;
  • попадання у сітку.

У поданих випадках необхідно переграти чи віддати очко противнику (друга спроба). Заборонено приступати до розіграшу, якщо суперник не готовий: не вийшов на корт, не підняв ракетку, не зайняв потрібну позицію.

У разі кроку або інших помилок, які будуть здійснені гравцем до моменту, як м’яч перелетів сітку, такі подачі не переграються, очко йде супернику відразу.

Правила гри в теніс

Як проводиться розіграш

Правила тенісу описують, що розігрування очок у геймі чи тай-брейку починається з подачі. Розіграш продовжується, поки м’яч перебуває у грі, перекидається від одного тенісиста до іншого по черзі через сітку. Поки що хтось не встигне відбити атаку супротивника. Кожен гейм починається з нульових очок.

Початок гри у великий теніс

Варто знати, що:

  • коли сітка змінює висоту – розіграш починається спочатку протягом партії, але якщо він закінчений – очки будуть зараховані;
  • ракетку дозволяється тримати однією та обома руками, перекладати, але м’яч повинен бути відбитий нею, а не плечем гравця, зап’ястям або іншою частиною тіла;
  • відображення має бути зроблено між першим та другим ударом м’яча об землю;
  • програш зараховується, якщо м’яч приземляється або вдаряється об майданчик, вежу, де сидить суддя, або інші предмети розташовані за межами обмежувальних ліній (навіть якщо пролітає у просвіті між стійкою та сіткою);
  • розіграш триває, якщо гравець знаходиться за межами майданчика (крім прийняття подачі).

Фото гри у великий теніс

Очко буде зараховано, якщо суперник двічі ракеткою вдарить м’яч, помилиться на виконанні подачі, не встигне відбити атаку. Якщо ракетка випаде з рук, торкнеться м’яча, перед тим як тенісист виконає відображення. Не можна ловити м’ячик на ракетці, а потім знову подавати – очко буде віддано на користь суперника.

Заборонено переходити на інший бік поля

Заборонено переходити на інший бік поля, навіть через уявну лінію сітки, доки не закінчився розіграш. Відбивати м’яч до того, як він влучив у бік поля гравця.

Основні помилки

Правила гри у великий теніс включають загальноприйняті помилки, караються вони втратою очка чи передачею ходу супернику:

  1. Подвійна помилка. Двічі поспіль неправильно виконується подача. Передати можна, якщо м’ячик потрапив на бік суперника. Якщо двічі спроба виявилася провальною, очко зараховується противнику.
  2. Навмисний подвійний удар. Коли за час подачі або відображення гравець двічі спеціально стосується м’яча, щоб надати йому траєкторії.
  3. Торкання. Дотик до м’яча до того, як він перетне лінію та сітку.

Навмисний подвійний удар.

Серед найменш грубих, але відчутних для рейтингу спортсмена та його виступу на турнірах є неспортивна поведінка. За нецензурну лайку під час матчу стосовно суддів та суперників АТР у праві зняти очки турніру, що спричинить програш та зниження рейтингу. Також застосовуються грошові стягнення.

Основна термінологія великого тенісу

основна термінологія великого тенісу

  1. Ейс. Проліт м’яча на виліт, коли він потрапляє у квадрат, але суперник не встигає торкнутися його. За кількістю та якістю ейсів визначається перспективність гравця та його шанси на перемогу.
  2. Бекхенд. Якщо візуально продовжити лінію руки з ракеткою, удар буде виконуватися тильною стороною. Одночасно двома руками із «внутрішнього замаху», іноді використовують однією.
  3. Форхенд. Удар іде “від себе”, зовнішньою стороною долоні. Найчастіше виконується однією рукою, але є тенісисти, які роблять його обома відразу.
  4. Серв-енд-воллей. Рідкісна техніка, що полягає у виході спортсмена до сітки, відразу після здійснення подачі. Застосовується рідко через використання підкручування м’яча більшістю спортсменів.
  5. Кубок Великого шолома. Найпрестижніший чемпіонат, що складається з 4 турнірів: Вімблдон (Великобританія), Відкритий чемпіонат Австралії та США, Ролан-Гаррос (Франція). Це найпрестижніша нагорода, яку може взяти тенісист, який посів перше місце у всіх чотирьох етапах.
  6. Смеш. Удар по м’ячу над головою, коли він летить ліворуч від спортсмена.

Ці терміни допоможуть новачкам швидше розібратися у правилах та грі. Ситуація, коли виникають спірні моменти або просто розуміти захоплені вигуки шанувальників цього виду спорту.

Вимоги до корту

Спеціалізований прямокутний майданчик для тенісу називається кортом. Вона повинна відповідати розмірам, визначеним у правилах:

  • завдовжки 23.77 м
  • завширшки – 8.23 ​​м (10,97 м, коли грає пара з кожного боку).

На поверхні поля нанесена розмітка у вигляді ліній, чітко посередині вздовж усієї ширини натягнута сітка.

Розміри тенісного корта

Розмічається корт так:

  1. Задні смуги. Ці лінії розташовуються по обидва боки прямокутної площі поля, на менших сторонах.
  2. Бічні. Позначаються довгі сторони прямокутного майданчика, що є кінцевими з боків.
  3. Зона подачі. Вона наноситься паралельно сітці та заднім лініям. Є на кожній половині корту.
  4. Центральна зона. Відповідно розташовується посередині, паралельно бічним сторонам, між ними та лініями подачі.

Всі ці позначення прописані у регламенті великого тенісу і обов’язково мають бути нанесені, щоб корт вважався придатним щодо змагань чи тренування професійних спортсменів. Центральна дублюється на сітку, проводиться пряма біла вертикальна лінія.

На задніх є невеликі відрізки, що означають середину смуги. За ними є простір, що призначається для зручності переміщення гравців. Якщо м’яч у грі, за неї можна заступати, але не при першому прийомі подачі.

Покриття корту

Покриття корту важливе у великому тенісі. Воно має вплив на динамічність рухів тенісиста та відскок м’яча. Ці два показники важливі для гри у великий теніс, правила допускають один із таких варіантів:

  • бетон;
  • грунт;
  • дерево чи паркет;
  • штучна чи натуральна трава;
  • гума;
  • хард (тверде покриття) із пом’якшенням.

Штучна трава на тенісному корті

Для професійних змагань Кубка Великого шолома кожен майданчик відрізняється. Тому спортсмени, які претендують на п’єдестал повинні однаково добре володіти техніками гри на траві, харді, бетоні та ґрунті. Дерево, гума, паркет та інші можливі варіанти покриттів застосовуються для тренувальних кортів, але не використовуються для проведення турнірів.

Сітка

Колір сітки має бути чорним, допускаються інші темні відтінки (синій, зелений, темно-коричневий). Крізь комірки не повинен пролітати м’яч. У верхній частині розташовується біла смуга тканини шириною 5-6,35 см.

Натягується вона, щоб закрити відстань між двома стовпами повністю, не виступати, не провисати по краях та центру. Щоб не провисала в центрі, використовується металевий трос і білий ремінь. З їхньою допомогою регулюється і центральна висота, яка повинна становити рівно 91,4 см.

Стовпи кріплень сітки не повинні бути в діаметрі більше 15 см

Стовпи кріплень сітки не повинні бути в діаметрі більше 15 см, а по висоті виступати над сіткою більше ніж на 2,5 см. Натяг повинен бути достатнім, щоб краї або середина не провисали, не розгойдувалися вітром.

Вимоги до м’яча

М’ячі сильно розрізняються за цілями, для яких вони використовуватимуться, їх регламент прописаний у додатку до правил великого тенісу. Для початку варто визначитися із відтінком. Для змагань використовується лише білий або жовтий. Виготовляються за одним принципом – усередині гумове ядро, зверху – тканинне покриття з вовняних, бавовняних чи синтетичних ниток.

Вимоги до тенісного м'яча

Є кілька варіантів швидкості та стрибучості:

  • швидкі— підходять для великого тенісу на ґрунтових кортах та гравцям, які люблять швидкісні стратегії;
  • середні– Універсальні, можуть використовуватися на будь-яких покриттях;
  • повільні– відрізняються збільшеним діаметром, призначаються для тренувань спортсменів-початківців або розігріву гравців перед турніром;
  • для високогір’я– Зі збільшеним тиском, рекомендуються для ігор на майданчиках, що знаходяться вище 1220 м.

Для турнірів використовуються м’ячі діаметром 6,35 до 6,67 см. За вагою обмеження – 56,7 до 58,6 г. Можуть бути герметичними і ні. У герметичних – внутрішній тиск збігається із зовнішнім, надовго зберігають форму, стабільні, шановані багатьма професійними спортсменами. У негерметичних – начинки заповнюють інертними газами, для чого всередині мають таблетки з неорганічними солями. Належать не до якісних виробів, швидко втрачають форму.

Розрізняють тренувальні, для гармат, ігрові та дитячі різновиди.

Вимоги до ракеток

Правила жорстко регламентують розміри та конструкційні особливості ракеток. Особливо це стосується густини струн, яка повинна бути рівномірною, однорідною, без виступаючих частин. Дозволено доповнення конструкції гасниками удару та розподільників ваги.

Вимоги до тенісних ракеток

розміри:

  • довжина трохи більше 73,7 див;
  • ширина до 31,7 див.

Заборонено використання пристроїв, що передають інформацію гравцеві, що змінюють форму або розподіл ваги по поздовжній осі.

За матеріалами обмежень немає, спортсмен вільний вибрати, що зручніше та підходить під стиль гри. Головна вимога, відповідність за вагою та габаритами.

Тепер ви знаєте – як грати у великий теніс, основні помилки, термінологію та вимоги до корту та інвентарю. Це допоможе новачкам, які роблять перші кроки в даному виді спорту, і шанувальникам, які люблять спостерігати за турнірами, що інтригують.

Замовити реферат на тему великий теніс

Сподіваємося, що реферат  про теніс допоміг Вам підготуватися до заліку. Якщо вам необхідно підготувати якісний унікальний реферат на тему «тенісу в Україні», який пройде перевірку на плагіат, рекомендуємо замовити реферат з фізкультури у наших фахівців.

1

Строго дотримуємося вимоги методички, знаємо всі ГОСТи

2

Всі роботи проходять перевірку якості

3

Оцінимо вашу заявку протягом 2 годин

4

Пишемо плани безкоштовно

Додати замовлення






Уточніть завдання